Dani kruha

Dani kruha u našoj školi

Svake se godine u našoj školi u mjesecu listopadu obilježavaju Dani zahvalnosti za plodove zemlje ili, kako mi to uobičajeno kažemo, Dani kruha. Ove je godine razredna nastava održala integrirani dan koji je sav bio posvećen upravo plodovima zemlje i ljudskom radu zahvaljujući kojima na naš stol dolazi kruh. Prvi su razredi tom danu dali svoj doprinos tako što su uvježbali pjesmicu „Mlinar“ i izveli je prilikom blagoslova kruha.

Drugi razred je posjetio Pikovu pekaru gdje su imali priliku vidjeti kako nastaje kruh koji kupujemo na policama trgovina. 2.a razred je probao kruh i zelene palačinke načinjene od bućina brašna kojima ih je počastila njihova učiteljica i izazvala oduševljenje u svojih učenika. 2.b bio je vođen motom  „Kruh = dobrota“, a učili su kako se ni jedna mrvica kruha ne treba baciti već se stari kruh može usitniti u mrvice koje koristimo za pripremu ukusnih jela. Naučili su kako se radi prezla jer i mrvice su kruh.

3.a razred išao je na terensku nastavu na kojoj su imali priliku vidjeti kako se u prošlosti u mlinovima radilo brašno, a 3.b pripremio je recitacije koje su izveli na nedjeljnoj misi.

U 4.a bilo je posebno veselo. Dvije ekipe – Kiflice i Buhtlice natjecale su se u Showu Tri, dva, jedan peci!! Učenici su izrađivali različite krušne proizvode i pekli ih u školskoj kuhinji. U stručan žiri pozvali su ravnateljicu, pedagoginju i defektologinju. Nakon degustacije one su jednoglasno odlučile kako su obje ekipe izvrsno odradile zadatak i stoga je rezultat neriješen.

4.b razred iskazao se literarnim stvaralaštvom i iz njihovih pera su nastale pjesmice o kruhu koje će zasigurno naći svoje mjesto u školskom listu.

Svi učenici, od 1. do 8. razreda, 13.listopada u školu su donijeli slastice koje su marljivo pripremali zajedno sa svojim ukućanima. Našlo se tu za svakoga po nešto. Došao je i naš župnik koji je blagoslovio kruh koji smo donijeli, ali i sve nas okupljene. Zajedno smo blagovali, a velik dio slastica pripremili smo za prodajnu izložbu na nedjeljnoj misli u katedrali. Uz pomoć učenika dobrovoljaca, članice školske zadruge „Sinjal“ subotu popodne provele su izradi slatkih paketića i pripremanju stola u crkvi. Na nedjeljnoj misli župljani su, uz dobrovolji novčani prilog,  mogli ponijeti blagoslovljeni kruh, pogače i kolače svojim kućama. Prikupili smo 2 398 kuna. U suradnji sa župnikom ta sredstva ćemo namijeniti potrebitima.

Zadovoljni smo svime što smo ostvarili. Bilo je to nekoliko nesvakidašnjih školskih dana za koje se nadamo da će ostati u lijepom sjećanju svim učenicima jer, uz onu obrazovnu komponentu, nose i duboku odgojnu poruku o vrijednosti ljudskog rada, zajedništvu i osjećaju zahvalnosti za primljena dobra. Posebnu zahvalnost upućujemo svim mamama,tatama, bakama, tetama, svima onima koji su se ove godine posebno potrudili oko pečenja slastica i time podržali sva naša nastojanja. Do sljedeće godine HVALA!

objavio: FRANCISKA Butković   datum: 26. 10. 2017.

« Ožujak 2024 »

Ukupno: 132068