MOJ GRAD U SVOJOJ GLAGOLJICI

Dani glagoljice u našoj Školi

Ovogodišnji Dani glagoljice u Senju zamišljeni su kao dvodnevna manifestacija kojoj je cilj da glagoljica iz školskih prostorija zađe u senjske ulice i bude s ljudima. Organizirani su pod pokroviteljstvom Grada Senja i u suradnji sa Staroslavenskim institutom iz Zagreba. Tako su prema planu 19. listopada 2018. svi razredi Osnovne škole Silvija Strahimira Kranjčevića u Senju izradili po jednu ploču s natpisom na glagoljici i postavili je na pripadajuće mjesto u gradu. Izradu su koordinirali nastavnice i nastavnici senjske osnovne škole uz podršku ravnateljice Rosande Bilović, prof. i pedagoginje Karmen Boras, prof., a u šetnju s učenicima ulicama ukrašenim pločama na glagoljici krenuli su suradnici sa Staroslavenskog instituta Ivan Botica, Andrea Radošević i Sandra Požar, predstavnici Grada Senja Tomislav Biondić i Mislav Bilović te ravnateljica Gradskog muzeja Senj Blaženka Ljubović, prof. i koordinatorica programskih aktivnosti iz Gradskog muzeja Senj Ana Vukelić, prof. Prije same šetnje gradom, u holu Škole učenici su sa svojim mentorima postavili plakate, a predstavnici razreda kratko su upoznali goste sa znamenitostima ulice koju su trebali predstaviti. U istraživanju senjskih ulica i znamenitosti učenicima je rado pomogao Gradski muzej Senj. Nakon šetnje gradom, u holu škole, učenici su sudjelovali u kvizu u kojem su provjerili svoje znanje o glagoljici i senjskim ulicama te o bogatoj kulturnoj baštini svoga grada.

Ovogodišnji Dani glagoljice dio su i Mjeseca hrvatske knjige, manifestacije koja je ove godine posvećena kulturnoj baštini. Glavna je tema Baš baština, a moto (U)čitaj nasljeđe! Uz to, glavni je motiv glagoljica kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta. Grad Senj i Osnovna škola Silvija Strahimira Kranjčevića dio su ovog velikog projekta upravo svojom tradicionalnom manifestacijom Dani glagoljice.

Drugod dana ove manifestacije,20. listopada 2018. godine u Pučkom otvorenom učilištu Milutina Cihlara Nehajeva u Senju održana je znanstveno-popularna tribina Misal kneza Novaka: znanstveno-popularna tribina u povodu 650. obljetnice od njegova nastanka.

Posrijedi je najstariji datirani hrvatskoglagoljski misal koji je poslužio kao paleografski i tekstovni predložak za prvu tiskanu knjigu u Hrvata Misal po zakonu rimskoga dvora. Susret je organiziran u suradnji sa Staroslavenskim institutom iz Zagreba, krovnom znanstvenom institucijom za hrvatsko glagoljaštvo, a uz pokroviteljstvo Grada Senja. Tribini je prisustvovao i mons. dr. Mile Bogović. Znanstvenici sa Staroslavenskog instituta predstavili su neke aspekte Misala zainteresiranim profesorima Osnovne škole Silvija Strahimira Kranjčevića Senj i Srednje škole Pavla Rittera Vitezovića Senj. Dr. sc. Sandra Požar predstavila je novu mrežnu stranicu s brojnim linkovima o samom misalu, dr. sc. Ivan Botica približio je povijesni trag o knezu Novaku i njegovoj obitelji, a dr. sc. Andrea Radošević predstavila je književne prinose iz misala. Osim znanstvenika sa Staroslavenskog instituta, na tribini je izlagala i prof. dr. sc. Sanja Zubčić s Odsjeka za kroatistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci koja je govorila o jeziku navedenoga misala. Ovom znanstvenom tribinom završeni su ovogodišnji Dani glagoljice u Senju, koji su u dva dana trajanja ponudili nova viđenja glagoljice u Senju i Hrvatskoj.

objavio: FRANCISKA Butković   datum: 29. 10. 2018.

« Svibanj 2024 »